ŠPERKY S ČESKÝM GRANÁTEM

GRANÁT TURNOV

Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov má více než šedesátiletou tradici výroby šperků s českými granáty v Turnově a v České republice. Tehdejší družstvo vzniklo sjednocením menších soukromých firem zlatníků v roce 1953. V té době se pracoviště družstva nacházela na různých místech v blízkém i dalekém okolí Turnova např. v Českém Dubu, Dolním Bousově, Lomnici nad Popelkou a v Rovensku pod Troskami. Z důvodu roztříštěnosti provozoven a dílen se v roce 1957 začalo s výstavbou nové provozní budovy v Turnově na Výšince. O dva roky později se začala výroba soustřeďovat do nových prostor. V Turnově na Výšince tak vznikl nový výrobní komplex, který byl základem dnešního družstva Granát Turnov.

V roce 1961 došlo ke sloučení družstev Granát, d.u.v. Turnov a Precious Turnov. Družstvo Granát vyrábělo šperky, Precious sdružoval brusiče drahokamů. Nové družstvo, které neslo název GRANÁT, družstvo umělecké výroby, Turnov tak zajišťovalo výrobu nejen stříbrných a zlatých granátových šperků, ale také produkci fazónových zlatých a stříbrných šperků s přírodními i syntetickými kameny.

Granát, d.u.v., Turnov je dnes největším výrobcem originálních šperků s českými granáty. Aby bylo možné zajistit dostatečné množství suroviny českého granátu, stalo se družstvo Granát Turnov majitelem povolení k těžbě suroviny, které mu jako jedinému v České republice vydal Báňský úřad Most. Na to se družstvo stalo vlastníkem jediných dolů pro těžbu granátové suroviny, které se nacházejí v Podsedicích na Litoměřicku a v lokalitě Vestřev na Trutnovsku. Touto investicí si družstvo Granát Turnov zajistilo na dlouhá léta jistotu získávání jedinečné suroviny, která je pro naši produkci nezbytná. Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace